• Czy kremacja zwłok jest zakazana w kościele katolickim?

Telefon Horus

Czy kremacja zwłok jest zakazana w Kościele Katolickim? To pytanie nurtuje wiele osób, które pragną połączyć swoje przekonania religijne z alternatywnym do tradycyjnego pogrzebu sposobem pochówku. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić to zagadnienie.

Konflikty pomiędzy kremacją a nauką Kościoła w przeszłości

Kiedy mówimy o kremacji, często myślimy o starożytnych kulturach, takich jak grecka czy rzymska, które praktykowały tę formę pochówku jako standard. W chrześcijaństwie jednak przez wieki dominował tradycyjny pogrzeb poprzez grzebanie ciała zmarłego. Wynikało to z nauki Kościoła katolickiego, który na przestrzeni dziejów zmieniał swoje podejście do tego zagadnienia. Przez długi czas kremacje były uważane za niezgodne z wiarą, ponieważ wiązano je z przekonaniami pogańskimi oraz negowaniem zmartwychwstania ciała.

W XX wieku nastąpiły jednak znaczące zmiany w nauczaniu Kościoła w kwestii kremacji. W 1963 roku, za czasów papieża Pawła VI, Kongregacja Nauki Wiary wydała instrukcję "Piam et Constantem", zezwalającą na kremacje zwłok pod pewnymi warunkami. Wskazano, że taka forma pochówku może być dopuszczalna, jeśli nie jest wyrazem sprzeciwu wobec nauki Kościoła dotyczącej zmartwychwstania.

Kremacja zwłok a obecne stanowisko Kościoła katolickiego

Dziś Kościół katolicki podchodzi do kwestii kremacji znacznie bardziej liberalnie. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 roku, kremacja jest dozwolona, o ile nie przeczy to katolickiej nauce o zmartwychwstaniu ciała. Ważne jest także, aby zachować szacunek dla zmarłego i jego prochów – czyli odpowiednie przechowywanie w urnie grobowej oraz lokowanie w wyznaczonym przez Kościół miejscu.

Warto również pamiętać, że Kościół katolicki w Polsce zarówno akceptuje tradycyjne pogrzeby, jak i kremacje. Decyzja o wyborze sposobu pochówku pozostaje więc kwestią osobistą rodziny zmarłego oraz jego własnych przekonań religijnych. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z zakładem, oferującym usługi pogrzebowe lub kapłanem, który pomoże wyjaśnić wszelkie kwestie związane z procesem pochówku.

Salon Pogrzebowy HORUS w Szczecinie zapewnia Rodzinom, które znalazły się w bolesnej sytuacji po utracie ukochanej osoby pomoc przy dokonywaniu niezbędnych formalności związanych z pochówkiem.

Nasi pracownicy zapewniają wyjątkową dbałość o zachowanie podniosłego charakteru całej uroczystości pogrzebowej, ponadto służą pomocą, radą oraz wsparciem w ciężkich chwilach

HORUS znajduje się przy ul. Ku Słońcu 16 w Szczecinie. Zachęcamy do kontaktu z nami.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez całą dobę!

Kompleksowa organizacja pogrzebów

Telefon Horus
Usługi pogrzebowe, trumny i urny, kwiaty na ostatnie pożegnanie
Wychodzimy naprzeciw
oczekiwaniom naszych Klientów
HORUS - SALON USŁUG POGRZEBOWYCH
Salon Usług Pogrzebowych HORUS w Szczecinie to gwarancja kompleksowej organizacji pogrzebów. Doskonale rozumiemy trudne emocje, jakie towarzyszą Państwu po stracie ukochanej osoby, dlatego staramy się pomóc przy realizacji wszelkich formalności. Ponadto nasza oferta usług pogrzebowych obejmuje wszystkie niezbędne elementy, sprzedaż trumien, urn i kwiatów pogrzebowych oraz sporządzanie nekrologów i klepsydr. Oferujemy także odzież żałobną, wykonywanie kosmetyki pośmiertnej, transport zwłok i oprawę muzyczną ceremonii. Można się z nami kontaktować przez całą dobę!
DANE KONTAKTOWE:
Salon usług pogrzebowych Horus
Prezes Agnieszka Nowaczyk-Antoniuk
 • ul. Ku Słońcu 16
  71-073 Szczecin

  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Biuro: tel. fax: 91 488-65-85
  Biuro: tel. kom. 501-359-223
 • Całodobowe Pogotowie Pogrzebowe:
  501-359-311
 • NIP: 855-001-59-91
  REGON: 811631336

HORUS Salon Usług Pogrzebowych

Adres

ul. Ku Słońcu 16
71-073 Szczecin

Kontakt

Biuro: tel. fax: 91 488-65-85
Biuro: tel. kom. 501-359-223
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2023 www.horus.szczecin.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.